banknegyed

Váratlan hitelmentés

Egy ideig nem kell izgulniuk a változó kamatozású jelzáloghitelek tulajdonosainak, karácsony előtt fél évre megmenekültek a kamatemelés alól. De vajon mi van a háttérben?

A miniszterelnöki bejelentés után néhány nappal, szenteste már meg is jelent a Magyar Közlönyben a változó kamatozású jelzálog-alapú hitelekkel rendelkezők részére bevezetett könnyítések szabályozása.

Az intézkedések lényege, hogy azok a hitelesek, akiknek 3 évnél rövidebb a kamatperiódusa (a gyakorlatban 3 illetve 6 hónapos), mentesülnek az október 27 utáni jegybanki alapkamatemelések hatása alól. Ha az MNB alapkamata emelkedik, akkor emelkedik a BUBOR (a budapesti bankközi forinthitel-kamatláb is). Márpedig az ilyen típusú hiteleknél a referenciakamatláb a BUBOR, erre rakódik rá a bankok kamatfelára.

Ezen kellemetlenség alól kaptak (egyelőre) június 30-ig felmentést azok a hitelesek, akik még nem a hosszú távra kamatfixált konstrukcióban vannak.

A döntés előrevetíti, hogy előbbb vagy utóbb további kamatemelések várhatóak, amit a kormány nem kíván a lakosságra hárítani. A számlát természetesen valakinek ki kell majd fizetni, ez a szereplő jelen állás szerint a bankszektor.

A mindenkori Orbán-kormány már több körben mentette ki a hazai hiteleseket, vagy nyújtott nekik átmeneti fellélegzést. Először több körben könnyítette a devizahitelesek terheit, lehetővé tette a 180 forinton történő végtörlesztést, majd végül az összes devizalapú-hitelt (akkor már elég magas árfolyamon) forintra konvertálták. 2020 tavaszán pedig a pandémiás helyzet miatt hitelmoratóriumot jelentett be, ami még mindig tart, bár november 1. óta belépni már nem lehet.

Az új fejleményeket meglepetten fogadta a hazai bankszektor, amelynek tagjai már nyáron is nagyon szerették volna, ha a hitelmoratórium is véget ér. A Magyar Bankszövetség közleményben helytelentette a döntést, persze mindez nem sokat befolyásolta az eseményeket. Ami biztos, hogy ez a kamatbevétel-kiesés minden banknak eltérő mértékű veszteséget fog okozni, attól is függően, hány ilyen típusú hitel van még a portfoliójában.

A Banknegyed által megkérdezett elemzők úgy látják: kényes egyensúlyt kell megtalálni. Miközben a magas infláció miatt szükség van az alapkamat emelésére – ennek mértékét több pénzpiaci elemző most elégtelennek tartja – ugyanakkor a túl magas kamat visszavetheti a hitelek iránti keresletet, illetve más, káros gazdasági-politikai hatásai is vannak.