banknegyed

Újévi pénzügyi tippek az USA-ból

Ma már komoly üzleti lapok is foglalkoznak a lakosság pénzügyi nevelésével, de mennyire használható, amit ajánlanak?

Az egyik világszerte ismert pénzügyi napilap, a Wall Street Journal újévi számában több pénzügyi „szakértőt” is megkérdezett arról, hogy milyen ötleteik vannak olvasóik számára pénzügyeik kezelésének érdekében? A felsőoktatásban tevékenykedő professzorok és egy „pénzügyi terapeuta” az alábbi jótanácsokat hozták össze a lap olvasói számára.

(1) Tartson havonta egy pénzügyi egészségnapot, amikor áttekinti a fő kiadásait, átnézheti az előfizetéseit, vagy lemondhatja azokat a szolgáltatásokat, amit már nem használ. Érdemes ünnepélyessé tenni, például gyertyát gyújtani közben. Ha ideges lesz a témától, menjen el közben egy fél órát sétálni.

(2) Legyen fájdalmas a pénzköltés. Törölje ki az elmentett kártyaadatokat a telefonjából és a számítógépből, és azt minden egyes vásárlásnál újra és újra be kelljen írni. Ez segít pszichológiai nyomást kifejteni, hogy talán mégsem költsön.

A Times Square New Yorkban. Itt nehéz ellenállni a költekezésnek.

(3) Használjon az online vásárlás közben hirdetésblokkolókat, így az újabb és újabb felbukkanó ajánlatok nem fogják további költésekre ösztönözni. (A hirdetésblokkoló valóban hasznos, bár a hazai webshopok általában más elven működnek – a szerk.)

(4) Kérje el a számlát, vagy a nyugtát, ami szintén segít tudatosítani, hogy mennyit költött, és hol tart a számlaegyenlege. (Ez főleg hitelkártyás költések esetében hasznos, ahol sokszor a havi jövedelem többszöröse áll rendelkezésre elköltésre – a szerk.)

(5) Ne hibáztassa magát, ha arra költ, amit szeret. A „szakértők” szerint attól nem lesz senki gazdag, ha elhagyja a napi kedvenc kávéjának megvásárlását. (Ez is igaz, bár napi két munkahelyi „latte” árából év végére egész komoly összeget félre lehet tenni, de valóban nem működik az a pénzügyi terápia, ami csak a megvonásról szól – a szerk.)

(6) Csoportosítsa a költéseit! Először különítse el a kötelezőket, majd a maradékot ossza fel, hosszú távú célokra, vészhelyzeti kiadásokra, és szabadon költhető részre.

Röviden összefoglalva ezeket a tanácsokat gyűjtötték össze a WSJ által felkért „szakértők” az oldal hasábjain, talán hazai viszonyok között is érdemes egyiket vagy másikat alkalmazni, bár kétségkívül nem korszakalkotótak az ötletek.