banknegyed

Vége a moratóriumnak – mi jön most?

Január 1-től újra fizetni kell a még moratóriumban maradt hiteleket. Történt azonban néhány változás, amire érdemes figyelni.

Kivezeti a fizetési moratóriumot a kormány az év végével. A lehetőség még 2020 márciusában nyílt meg, azóta többször meghosszabbították. Bár a jogosultak köre elméletben szűkült időközben, a gyakorlatban szinte bárki igénybe vehette.

Mi történik a még moratóriumban maradt hitelekkel?

A személyi kölcsönök és a jelzálog-alapú hitelek (pl. a lakáshitelek) esetében a törlesztőrészlet nem fog növekedni, ám a hitel futamideje annyival meghosszabbodik, hogy a plusz időtartam lefedje a moratórium ideje alatt felhalmozott kamatokat – ezeket kell majd kifizetni a meghosszabbított futamidővel. Itt inkább azok jártak jól, akiknek már aránylag kevés volt hátra a hitelükből, vagyis már nagyobb arányban a tőkét fizették vissza a moratóriumba belépéskor. Kivételnek számítanak azok a hitelek, amelyek változó kamatozásúak, és az ügyleti kamat a moratórium időszaka alatt fordult. Itt azonban a kamatstop is befolyásoló tényező, ezekről a hitelekről a bankok elszámoló levele ad pontos tájékoztatást.

A hitelkártyák külön kategória, itt ugyanis a jogalkotó bevezetett egy 11.99%-os kamatszintet a moratórium időszakára, ami nagyjából egyharmada a normál hitelkártyás kamatszintnek. Ezt a felhalmozott kamatot 12 havi egyenlő részletben kell majd megfizetni – de választható természetesen az egy összegben történő rendezés is. Ezen kártyák esetében azoknak volt jó a moratórium, akik a hitelkártya keretet jelentősen vagy teljesen kihasználták, visszafizetni azonban nem tervezték a minimum összegen felül – így két és fél évig tartozásuk jóval kedvezőbb szinten kamatozott.

A bankszámlahiteleknél szintén érvényesek a fenti lehetőségek, a moratórium alatt itt is 11.99% volt a kamat. A felhalmozott kamatokat szintén 12 havi egyenlő részletben lehet megfizetni, de itt is választható az egy összegben történő rendezés, illetve egyes bankoknál a tartozás „szétporlasztása” is.

Fontos tudnivaló, hogy időközben a jegybanki alapkamat jelentősen megemelkedett, így a folyószámlahitel újbóli használata esetén éves szinten 28-35% közötti kamattal lehet számolni a bankok nagy részénél.

Mit kell tenni fizetési nehézségek esetén?

A legcélszerűbb mielőbb jelezni a banknál, január 1-től ugyanis újraindulnak a behajtási folyamatok is. A bankok többféle megoldást kínálnak az igénylő ügyfeleknek (erre az MNB ajánlásai is kötelezik őket), a jellemző kezelési mód a futamidő meghosszabbítása, ami a törlesztőrészlet csökkenését eredményezi (a hitel teljes költsége növekszik), valamint az átmeneti törlesztő-részlet csökkentés.

Az általunk a telefonos ügyfélszolgálatokon keresztül megkérdezett pénzintézetek azt ígérték, hogy valamennyi igénylő ügyfélnek fognak tudni találni megoldást.

Hol lehet részletesebben tájékozódni?

A legnagyobb bankok moratóriummal kapcsolatos tájékoztató oldalait gyűjtöttük össze az alábbiakban.

Kedves Olvasónk! A Banknegyed célja, hogy szakmailag hiteles tájékoztatást nyújtson Önnek a pénzügyeiben, kattintásvadász címek, felesleges információk és egyéb trükkök nélkül. Amennyiben hasznosnak találta az írást, örömmel vesszük, ha megosztja másokkal is, ezt az alábbi gombok használatával a megfelelő közösségi oldalon megteheti.