100 milliárd forinttal megnövelték a keretet a Zöld Otthon Programban, de tényleg mindenkinek megéri felvenni az olcsó zöld hitelt?
Alig néhány hete fordult rá az online sajtó az MNB Zöld Otthon programjával kapcsolatos hírekre: egymás után jelentették be ugyanis a kereskedelmi bankok a keret kimerülését, valamint az igénylések befogadásának felfüggesztését. Akcióba léptek a különféle önjelölt pénzügyi szakértők, tanácsadók is, akik kisebb-nagyobb látogatottságú weboldalaikon tanácsolták: most kell rohanni a bankba, mert itt a vége, elfogy az olcsó hitel.
De mi is az a Zöld Otthon program? A 2021. októberében elindult konstrukció keretében aki a megfelelő energiahatékonyságú új lakást vásárolna, a feltételek teljesülése esetén maximum 2.5 százalékos fix kamattal, akár 25 év futamidőre kaphat finanszírozást, 70 millió forintig. A keret 2022 tavaszán gyakorlatilag kimerült, ám az MNB azt újabb 100 milliárd forinttal megtoldotta.
Az első látásra jónak tűnő ajánlatnak – ilyen alacsony kamaton nemigen érhető el lakáshitel – azonban van néhány korlátozó feltétele, amelyek – legalábbis a szabályokat betartva – egyesek számára meggondalandóvá tehetik ennek a típusú hitelnek a felvételét.
- Szigorodtak az energiahatékonysági elvárások. A változatlanul megkövetelt BB kategória mellett az ingatlan primer energiafelhasználásának felső korlátja a jelenlegi 90 kWh/m2/év helyett 80 kWh/m2/év értékre csökkent.
- A futamidő alatt az új lakás nem idegeníthető el (nem adható el, tulajdonjoga másra át nem ruházható), továbbá haszonélvezeti jog (ide nem értve a tulajdonos adós egyenesági hozzátartozója javára alapított haszonélvezeti jogot) sem alapítható az új lakáson ezen időszakon belül. Ez 20-25 éves futamidőt tekintve igen erős korlát.
- A lakás nem adható bérbe a lakáshitel utolsó folyósítását követő 10 éven belül.
- Csak olyan új lakás vásárlásához/építéséhez nyújtható lakáshitel, amiben a tulajdonos adós az utolsó folyósítást követően legalább 10 évig életvitelszerűen lakik.
Szakértőink szerint ezekkel a lépésekkel a szabályozó a befektetői célú felhasználást, illetve a rövid távú lakáskiadásra történő ingatlanvásárlást próbálta megakadályozni. Messze a legerősebb feltétel az eladás tilalma, hiszen 20-25 év alatt a vásárlás pillanatában csodálatos zöld környék megváltozhat, vagy átalakulhat a tulajdonos élethelyzete. Ilyenkor csak teljes előtörlesztéssel lehet továbblépni. Szintén felmerültek a szakmában kételyek az életvitelszerű lakhatás ellenőrzésének lehetőségével kapcsolatban, bár ezt rossz nyelvek szerint Magyarországon nyugodtan rá lehet bízni a szomszédokra.