Jóval kevesebb értékpapírt bocsátott ki a kormány, mint korábban. Bár sokan az államkötvények lakossági népszerűségvesztéséről beszélnek, ez a számokban – egyelőre – még nem látszik.
A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya jelentősen 175 milliárd forinttal csökkent novemberben. Az összes állományon belül az állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állománya 53 milliárd forintot tett ki.
A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán novemberben 120 milliárd forint értékben öt új sorozat kibocsátására került sor, lejárat nem volt. Az aukciókon 303 milliárd forint névértékű rábocsátás történt, a visszavásárlások névértéken 101 milliárd forintot tettek ki. A nem aukció keretében értékesített (lakossági) kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 78 milliárd forintos állománynövekedést eredményezett.
Az egyéb – nem központi kormányzat által kibocsátott – kötvények állománya novemberben 325 milliárd forinttal növekedett. A hitelintézetek által kibocsátott kötvények állománya 1 765 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott kötvények állománya 2 649 milliárd forintot ért el a hó végén. Novemberben a ki- és rábocsátások értéke 366 milliárd forint volt, a lejáratok és visszavásárlások összege 11 milliárd forintot tett ki. Az árváltozás 60 milliárd forinttal csökkentette, a devizaárfolyamok változása 31 milliárd forinttal növelte az állományt.
Novemberben a rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya 57 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 32 milliárd forintot, az egyéb alapok értékpapírjai 9 907 milliárd forintot értek el az időszak végén. A tárgyhónapban az új kibocsátások értéke 34 milliárd forintot tett ki, a lejárat 51 milliárd forint volt. Az árváltozás 79 milliárd forinttal csökkentette, a devizaárfolyamok változása 36 milliárd forinttal növelte az állományt – áll az MNB adataiban.