banknegyed

A nagy spórolás – megérte?

Körbekérdeztünk az üzleti piacon, ki-hogy próbálja csökkenteni a rezsiköltségeket. A megoldások sokszor meglepőek.

Az elmúlt félév, különösen ősztől sok vállalat és hivatal számára a rezsin való spórolásról szólt, habár végül az energiaárak nem szöktek fel olyan magasra, mint amennyire azt az elemzők várták. Nemcsak Magyarországról, hanem az EU más országaiból is összegyűjtöttünk néhány olyan példát, amelyek szakértőink véleménye szerint abszolút tévedésen alapulnak, és olyanokat is, amelyek valóban működtek – ezeket írásunk második részében mutatjuk majd be.

Az egyik legegyszerűbb döntésnek sokan a bezárást tartották, különösen a sportlétesítményeket, fürdőket érintette ez a kitűnő ötlet. Az, hogy közben bevétel sincs, az kevéssé zavarta a zömmel állami fenntartókat. Itthon is számos tan- és sportuszodát zártak be országszerte (a gyerekek majd máskor tanulnak meg úszni), köztük olyanokat is, amelyeket nemrég adtak át, mint például a szegedi Tiszavirág sportuszodát. Az állami plusztámogatás megérkezése után ezek döntő többsége újranyitott. Számos önkormányzat egyébként hamar rájött, hogy talán mégsem olyna jó ötlet hónapokra tönkretenni a helyi turizmust.

Sok helyen egész egyszerűen lekapcsolták a világítást, vagy jelentősen csökkentették a teljesítményt. Az önkormányzatok ezt vizsgálódásunk alapján a legtöbbször inkább csak olyan területeken tették meg, ahol egyébként sincs forgalom, hiszen a lépés közbiztonságilag rendkívüli aggályos. Budapesten is kipróbálták sok éve, milyen az, ha egy fél órával később kapcsolják fel a közvilágítást, majd a rendőrség jelzésére sürgősen elálltak ettől az ötlettől. Különösen a LED-es világítási rendszerekkel felszerelt épületekben volt ez a megoldás alig érthető.

Megint máshol a fűtést tekerték le, dolgozzanak csak a munkavállalók 18 fokban, legfeljebb egy kicsit megfáznak. Ennek képtelenségét végül a legtöbb cégnél (még az államiaknál is) belátták, és inkább home officeba külték a dolgozókat rövidebb-hosszabb időszakokra. Persze az épületek fenntartási költségei továbbra is fennálltak, így az általunk megkérdezett energetikus szerint a valós megtakarítás nem lehetett jelentős. Egyes helyeken melegedőszobákat nyitottak a dolgozóknak, aminél már tényleg jobb ötlet lett volna home-officeba küldeni őket.

Külföldön is lehetett természetesen extrém megoldásokat látni, az egyik berlini bevásárlóközpontban például a mozgólépcsők nagy részét állították le, mindjárt a klímavédelemre hivatkozva. A vásárlók elmaradozása után természetesen annyira már mégsem volt fontos a „klímavédelem”, ráadásul az is kiderült, hogy a mozgólépcsők leállítása után a liftek forgalma nőtt meg, vagyis az égvilágon semmit nem spóroltak.

A hazai bankok eltérően reagáltak a rezsikihívásokra: volt ahol több hetes gyakorlatilag teljeskörű otthoni munkavégzést rendeltek el az ünnepek környékén, máshol inkább egy-egy helyszínre csoportosították az irodában dolgozókat. Akik jó energetika paraméterekkel rendelkező irodaházban működnek, ott nem rendeltek el rendkívüli intézkedéseket.