Aranyszabályok: ezt tegye, hogy ne konfliktusokkal induljon az élet az új ingatlanban.
Az utóbbi években egyre többen megengedhették maguknak, hogy minőségi, mi több prémium ingatlanba vagy lakóközösségbe költözzenek. A tapasztalatok szerint azonban a kis lakásszámú elegáns társasházak sokszor feloldhatatlan konfliktusok forrásai. Nehéz helyzetben van tehát egy újonnan beköltöző – hiszen egy közösség kialakult rendjébe kell beilleszkednie, amiről rendszerint semmilyen információja nincsen. Hogyan lehet elkerülni, hogy kialakuljon a rossz viszony?
1. Nyisson óvatosan – halkítsa le a lakásavató bulit!
Az önfeledt lakásavató szinte biztosan maga után vonja a későbbi problémák kialakulását, különösen azért, mert sok épület hangszigetelése a szabványnak ugyan megfelel, ám ettől még kiválóan élvezhető a szomszéd lakásban zajló rendezvény. Amennyiben a buli vélhetően az éjszakába nyúlik, vagy hangosabb lesz, érdemes csak az elejét a lakásban tartani, majd a csapatot átvezényelni egy szórakozóhelyre.
2. Érdemes diszkréten költözni
A költözködés, a bútorok kiszállítása, a háztartási gépek beszerelése rendszerint zajos tevékenység, valamint rövidebb hosszabb időre a lépcsőház és a liftek részleges elfoglalásával – és olykor hívatlan nézelődőkkel is jár. Hasznos, ha nem a társasház legforgalmasabb óráiban (jellemzően hétköznap délután és este) bonyolítja le a beköltözést, hanem a csendesebb, hétköznap délelőtti időszakban, amikor vélhetően a legtöbben nem tartózkodnak otthon.
3. Ne kora reggel kezdje a fúrást
Költözés előtt az esetek döntő többségében kisebb-nagyobb felújításokra kerül sor – melyek szintén kiválthatják a már ott lakók haragját, különös tekintettel a mindenki által kifejezetten utált fúrásra. Hosszú időre megutálják, ha a kora reggeli órákban kezdenek fúrni, vagy falat bontani lakásában.
4. Saját szakállára ne zárja el a közműveket
Bizonyos felújítási műveletekhez szükség lehet a közműszolgáltatások ideiglenes elzárására – ezt okvetlenül beszélje meg a ház illetékesével (gondnok, közös képviselő) – semmiképpen ne kezdjen önálló partizánakciókba, mert akár még kártérítési pert is a nyakába akaszthatnak.
5. Ismerje meg a lakókat
Érdemes megismerkedni a ház befolyásosabb személyeivel (közös képviselő, ha van gondnok, vagy biztonsági őr), illetve közvetlen falszomszédjának is bemutatkozhat. Mivel sokan nem szeretik az előzetes bejelentés nélküli látogatókat, a legjobb utóbbira „spontán” a folyosón véletlenszerűen összetalálkozva, esetleg pár soros levélben szert tenni. Ne lepődjön meg, ha nem hívják be.
6. Tájékozódjon a házirendről
Egyes új építésű lakóparkokban a túlbuzgó lakók és az agilis közös képviselőnek köszönhetően előfordulhatnak olyan kitételek, melyek például szigorúan szabályozzák a közös kert használatát (óriási vitákat generálva) vagy éppen szilenciumot írnak elő a kora délutáni órákra a „gyermekek egészséges fejlődése” érdekében. Jó ha tudja, hogy a házirend nem írhatja felül a magasabb jogszabályokat, és általában az ilyen „szabályzatok” könnyen támadhatók jogilag.
7. Ne foglaljon állást már kialakult társasházi vitákban
Előfordulhat, hogy mindjárt az első napokban a folyosón vagy az utcán véleményét kérik különféle házbeli problémákról. A részletek megismeréséig érdemes kitérő választ adni, ne nyilvánítson véleményt olyan kérdésben, aminek nem ismeri a hátterét, illetve udvariasan hárítsa el a más lakókról szóló pletykákkal próbálkozókat – sokszor csak tesztelik az új lakót.