banknegyed

380 forint lehet év végén az euro

A Raiffeisen Bank elemzői komolyabb alapkamat csökkenésre is számítanak. Előrejelzés a következő két évre.

A tavalyi recesszióból az év elején még aligha tudott kijönni a magyar gazdaság – bár a második félévben már némi élénkülés jöhet, de növekedésre nem számítunk – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője csütörtöki sajtótájékoztatóján. A beruházások és a lakossági fogyasztás csökkenését a nettó export javulása ellensúlyozhatja.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője

Az infláció az év második felében látványosan csökkenhet és az év legvégére egyszámjegyű tartományba érhet. A kamatcsökkentés kapcsán indokolt az óvatosság, hiszen a forint árfolyama rendkívül sérülékeny, de év végére már az alapkamat is alacsonyabb lehet, mint ma.

A Raiffeisen Bank elemzőinek várakozásai:

20232024
GDP változás0%3%
Infláció év végén9,40%5,60%
Irányadó kamat12%6%
EUR árfolyam380380

Az euróövezetben a headline infláció most 6,9%, ami természetesen még mindig több mint háromszorosa a jegybank ideális középtávú 2%-os céljának, de ezt ahhoz képest kell nézni, hogy tavaly októberben 10,6%-on tetőzött, vagyis nemrég még kétszámjegyű volt, és most onnan csorog vissza. Itt nem ez a probléma.

Ahogy a 2021-2022-es energiapiaci sokk bázishatása kezd kiütközni, további csökkenésre számíthatunk. A fentiekkel ellentétben a maginfláció, nemhogy nem esik, hanem kora tavasszal új csúcsra emelkedett. Az első negyedév végén 5,7%-on állt, ami minden idők legmagasabb értéke, miközben az 5%-os szolgáltatási infláció vagy a 15,4%-os élelmiszer-infláció szintén rekordmagas – mondta Pálffy Gergely, a bank elemzője.

Az USA-ban minden valószínűség szerint májusban véget ér az akkor már 14 hónapja tartó kamatemelési ciklus, ami 500 bázisponttal 2007 óta nem látott magasságba tolta az alapkamatot – prognosztizálta Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője. Mindazért, hogy a 40 éve nem látott inflációt leküzdje a jegybank. Ez utóbbi még makacsul magas szinten tartja magát, de a lassú javulás felgyorsulhat a nyárra. Ennek megerősítésére a jegybank célja a pozitív reálkamat környezet biztosítása, így nem terveznek kamatcsökkentést az idén, pedig „enyhe recesszióra” számítanak.